En Yakın Finansçınız
BTC
$57,149.29
+4.78
ETH
$4,315.42
+5.26
LTC
$196.90
+3.5
DASH
$177.86
+1.66
XMR
$237.76
+3.69
NXT
$0.02
+1.17
ETC
$47.54
+3.04
DOGE
$0.20
+2.09
ZEC
$245.08
+3.92
BTS
$0.05
+2.54

Revalüasyon Nedir ? Revalüasyon Sonuçları Nelerdir ?

0 2

Revalüasyon nedir ? Devalüasyon tersi olarak bilinen ve değer arttırma anlamına gelen işlemdir. Revalüasyon ekonomi piyasasında sık kullanılan bir kavram olmakla birlikte hükümetler tarafından gerçekleştirilmektedir. Detaylarına bakalım:

Revalüasyon, ekonomide dış ticaret dengesi pozitif yönde fazla yani ödeme bilançosu yüksek ise devreye koyulur. Buradaki amaç, dış ticaret dengesini korumaktır. Çünkü ülkeler ödeme bilançosunu dengede tutmak isterler.

Buradaki bir diğer hedef ise revalüasyon ile enflasyonun da dengede olmasını sağlamaktır. Enflasyon aşağı doğru hareket ettikçe yatırımlar üretim hizmeti veren işlere doğru yönelir. Böylece ticaret hayatı canlanır ülke ekonomisi kısa vadede olumlu durumuna devam eder. Kısa vadede revalüasyonun olumlu yanları olduğu gibi olumsuz tarafları da ortaya çıkmaktadır.

Revalüasyon ile birlikte ülke para birimi değerlenir, yerli malların fiyatını arttırmış, ithal malları ise yerli mallara oranla ucuz hale getirmiştir. Böylece revalüasyon politikası ithalatı daha cazip hale getirir. İşte asıl mesele bundan sonra ortaya çıkmaktadır.

Para birimi değerinin düşük ve döviz kurunun yüksek seviyede olduğu ekonomilerde fiyatlar genel seviyesi de iç tüketim talebi ile birlikte yükseleceği için, yüksek enflasyon tehlikesi ortaya çıkmaktadır. İşte, revalüasyonun esas amacı, ülke ekonomisinde iç ve dış dengeyi sağlayarak, fiyatlar genel düzeyinin optimum seviyede tutmaya çalışmaktır.

Revalüasyonun Etkileri Nelerdir ;

• İhracat zorlaşırken İthalat kolaylaşır.
• İhracat geliri düşer, İthalat geliri artar.

Revalüasyonun Özellikleri

Revalüasyonun temel olarak bilançodaki fazlalığın giderilmesi için kullanıldığını söyledik. Asıl amaç denge unsuruna yönelik olsa da bu fazlalık sebebiyle oluşabilecek enflasyonu engellemek için de revalüasyon kullanılır.

Revalüasyon Nedir
Revalüasyon Nedir

Merkez bankalarında ihtiyaçtan fazla altın ve döviz bulunuyorsa rezervlere karşılık yapılacak emisyon yüzünden enflasyon olmaması için yine revalüasyon yoluna başvurulur. Ama tabi ki yüksek enflasyonun önüne geçip ticaretin istenilen seviyeye gelmesini sağlamaktır.

Akılda tutulması gereken şey revalüasyon sabit kur sisteminin geçerli olduğu ülkelerde yapılmaktadır. Değişken kur sistemine sahip ülkeler ise,  dış ticaret fazlası olduğunda sıkılaştırıcı para politikası, dış ticaret açığı olduğunda ise gevşek para politikası uygularlar. Revalüasyon yapan ülkelerdeki ekonomik temeller sağlam ve rekabetçi olması dikkati çekmektedir.

 Revalüasyonun olumlu yönleri:

  • Revalüasyon ülkenin para birimine değer kazandırabilmektedir.
  • Revalüasyon ile mal ve hizmet fiyatları ucuzlayabilmektedir.

 Revalüasyonun olumsuz yönleri:

  • Revalüasyon ile dışardan gelen ürünler yani ithalat artar.
  • Revalüasyon yani ihracat azalır.
  • Revalüasyon ilanı ile yabancı ürünlerin fiyatları düşer yerli üretim ürünlerin fiyatı ise artar.
  • Ülkedeki para biriminin gerçek değeri bilinemez. Merkez bankasının ekonomik hayattan elinin çekmesi ile para birimi ani değer kaybı yaşar ve bu durum piyasayı olumsuz etkiler.
  • Ticaret hayatı da doğal olarak evalüasyondan olumsuz etkilenir.

Tavsiye yazılar:

Borsada Arbitraj Nedir , Arbitraj Nasıl Yapılır ?

Leasing nedir ? En karlı leasing şartları nelerdir ?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.