En Yakın Finansçınız
BTC
$56,917.82
+4.73
ETH
$4,309.63
+5.6
LTC
$198.94
+4.68
DASH
$179.16
+3.62
XMR
$234.81
+1.17
NXT
$0.02
-2.49
ETC
$47.40
+3.57
DOGE
$0.21
+7.27
ZEC
$242.40
+6.34
BTS
$0.05
+3.86

Teknik analiz formasyonları nelerdir, nasıl değerlendirilir? (PDF)

0 1

Teknik Analiz Formasyonlar Fiyat grafikleri, piyasa varlıkları üzerinde arz ya da talebin görselleştirilmiş biçimidir. Fiyatlardaki hareketliliklerin oluşumundaki süreci takip edip arzların ya da taleplerin güçlü olup olmadığı noktaların belirlenmesi gerçekleştirilebilir.

Bu bilgiler ışığında da alım satım stratejileri gibi planlar yapılabilir. Ayrıca başlıklar halinde paylaştığımız diğer içerikleri incelemeniz daha detaylı analiz yapabilme adına oldukça yararlı olacaktır.

Göstergeler gibi teknik analiz formasyonlarının da bu alım satım kararlarını alabilmemiz için başvurulabilecek araçlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Teknik analizlerin konusunu oluşturan en önemli hususlardan biri de formasyonlardır.

Mum formasyonları nelerdir? Mum grafikleri nasıl yorumlanır? Borsada Teknik analiz Ücretsiz Pdf

Fiyat hareketliliklerinin oluşumu, benzer süreçleri ve bu benzer süreçler için önceden belirlenmiş bazı kuralların konulması, fiyat üzerindeki hareketler sonucunda oluşur.

Benzer fiyat modellerinde benzer hareketler oluşuyor olması halinde arz talep dengelerinin ve yatırımcı davranışlarının nasıl olacağı ile açıklanır. Yatırımcılar, piyasa üzerindeki varlıklarına karşı verdikleri tepkiler yüzlerce yıldır aynı olduğu gözlemlenmektedir.

Teknik Analiz Formasyonları Özellikleri Nelerdir?

Teknik analiz formasyonları bakımından iki temel formasyona ayrıldığını görüyoruz. Bu oluşum formasyonlarını şu şekilde listeleyebiliriz.

Borsa formasyonlarının oluşmasından sonra belli başlı değerlendirmelere tabi olunur. Bir formasyon oluşumunun beklentisi karşısında alım ya da satım kararının net olarak verilmesi doğru bir yaklaşım ve yorumlama olmayacaktır.

Elliot dalga teorisi ve Fibonacci Formasyonu

Fiyat modelleri ve buna bağlı olarak noktaların belirlenmesi ve dönemler içerisinde oluşan formasyonların sonuçlarının analiz edilmesi daha uygun olacaktır.

Grafikler üzerindeki düzenli karşımıza çıkan formasyonların hangi koşulda ve piyasa şartlarında, ne zaman aralığında oluştukları da oldukça önemlidir.

Bazı borsa formasyonlar modelleri için trendlerin son aşamalarında oluşabilmesinin mümkün olabileceği gibi, bazı formasyon oluşumlarında da fiyat sıkışmaları neticesinde karşımıza çıktığını görmekteyiz.

Borsa formasyonları

Geri Dönüş Formasyonları, Trend Bitiş Formasyonları

l İkili ya da üçlü tepe veya diplerin oluşumu

l Omuz Baş Omuz oluşumu

l V tipi formasyon oluşumu

l Çanak oluşumları

Devam Formasyonları, Fiyat Sıkışmaları

l Simetrik üçgen, Yükselen Üçgen, Alçalan Üçgen gibi üçgen formasyonları

l Bayrak formasyon oluşumu

l Flama oluşumu

l Dörtgen oluşumu

l Yükselen ve alçalan takoz oluşumu

l Kama oluşumları

Borsada Elmas formasyonu ne demek? Elmas formasyonu kuralları

Teknik analiz formasyonlarının tipik mantığına bakıldığında, anlatılmak istenen yukarıdaki temel bilgiler ışığında bu oluşum tipleri üzerinde değerlendirmeler yapılabilir. Formasyonların her birinin ayrı ayrı değerlendirilip incelenmesi ve piyasa koşullarına uygun olarak kullanılması gerekir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.