En Yakın Finansçınız

Ters Repo Nedir ? Tüm Bilinmesi Gerekenler

0 12

Ters repo nedir neden yapılır soruları bugünkü yazımızın ana başlıkları: Ters repo ne demek detaylara bakmadan önce daha anlaşılır olabilmesi adına reponun tanımını da kısaca yapmakta fayda var.

Repo nedir ?

Repo bir menkul kıymetin beli bir dönem sonunda ilk satan tarafından geri alınmasına denir. Kısa vadeli bir işlem olan reponun en önemli özelliği geri alma taahhüdü ile yapılmasıdır. Repo yatırımcısı elinde bulunan menkul kıymetleri karşı tarafa ödünç verip borçlanma yoluyla fon girişi sağlamış olur.

Kısa vadeli yatırım yapmak isteyenler için ideal olan repo işlemlerinde kısa vadeli faiz geliri elde edilmekte ve  banka ile yapılan anlaşmaya göre gerçekleşmektedir.

Repo nasıl yapılır ?

Repo işlemlerinin yapılışına kısaca değinmek gerekirse; bankalar ellerindeki yatırım araçlarından ( mesela hazine bonosu, devlet tahvili gibi ) tarihi belirlenmiş ve fiyatları da belli olmak şartıyla geri vermek üzere yatırımcıya satış yapmalarıdır.

Repo işleminde banka, menkul kıymeti teslim eder ve vadesi geldiğinde de anlaşma gereğince geri almaktadır. Yatırımcıya repo ile ilgili makbuz verilmektedir. Yatırımcı repo vadesi dolduğunda makbuzu ibraz ederek parasını almaktadır.

Ters Repo Nedir ?

Ters repo da menkul kıymetin başlangıç valöründe geri satım vaadiyle alınması ve bitiş valöründe de menkul kıymetin geri satılması işlemidir. Ters repo yapan yatırımcı, parayı kullandıran taraf olmaktadır. Geri satış taahhüdü ile menkul kıymeti alır.

Repoda menkul kıymet geri alınmak üzere satılmaktadır. Ters repoda ise yatırım aracı geri satılmak üzere alınmaktadır. Borç veren üzerinden tanımlanan bir işlemdir. Ters repo yapan taraf menkul kıymetleri ödünç alıp karşı tarafa borç yoluyla fonlamış olmaktadır.

İlginizi çekebilir  Doğalgaza Zam Geldi!

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Repo ve ters repo işlemleri genel olarak kısa vadelidir ve sermaye piyasası mevzuatı hükümlerine tabii olduklarından sermaye piyasası aracı değeri taşırlar.[/box]

Ters Repo Nedir  Ters repo neden yapılır
Ters Repo Nedir Ters repo neden yapılır

Sermaye piyasası mevzuatına göre repo – ters repo işlemlerine konu olan menkul kıymetleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS)
  • Banka bonoları
  • Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen dış borçlanma araçları ve gelire endeksli senetler,
  • Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca ihraç edilen borçlanma senetleri
  • Mahalli idareler ve bunlarla ilgili idare, işletme ve kuruluşların ihraç ettikleri borçlanma senetleri,
  • TCMB’ce ihraç edilen likidite senetleri,
  • Borsa İstanbul (BİST) tarafından belirlenen pay (hisse) senetleri,
  • Kira sertifikaları

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Forfaiting nedir riskleri ? Örnek ve Tüm bilinmesi Gerekenler[/box]

Bankalar neden repo yapar?

Repo işlemleri, piyasada geçici likidite sıkışıklığı oluştuğunda, bankacılık sistemindeki likiditenin artırılması için yapılmaktadır. Merkez Bankası devreye girerek yetkili kuruluşlardan, ileri bir tarihte geri satmak taahhüdüyle kıymet satın alır.

Repo ve ters repo işlemleri için en uzun vade süresi kaç gündür?

Repo işlemlerinde vade genelde 1-15 gündür. Bunun dışında az da olsa 1-3-6 aylık sürelerde de repo işlemi yapıldığı vardır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.