En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

TL Varlıklarda Stresli Bir Döneme Girilebilir

0 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimine işaret eden açıklamalarıyla geçtiğimiz hafta 8,88 ile rekor tazeleyen dolar/TL, bir de üstüne mayıs enfl asyonun sürpriz bir şekilde gerilemesinden destek bulmuştu. 8,70 seviyesinde seyreden dolar/TL kurunun, veri takviminin zayıf bulunduğu bu haftada sakin bir proses geçirmesi muhtemel. Fakat istikbal hafta döviz kurları amacıyla son derece mühim ilerlemeler yaşanacak.

Hüseyin Koyuncuoğlu’nun Dünya’daki haberine göre 14 Haziran’daki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden’ın NATO Zirvesi’nde bir araya gelmesi ve oradan istikbal haber akışıyla başlayacak hafta, 16 Haziran Çarşamba günü FED kararı ve 17 Haziran Perşembe günü Merkez Bankası Haziran PPK’sı ile devam edecek. Bu üç gelişmede alıncak kararlar ve verilebilecek mesajlar bilhassa dolar/TL’nin kısa vadede yönünü belirleme edecek.

BÜYÜK GÖRÜŞME 14 HAZİRAN’A (ERDOĞAN – BİDEN)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden 14 Haziran’da NATO zirvesinde görüşecek. Beyaz Saray’dan uygulanan bildirimde görüşmede çift temaslar ve çevresel ilerlemelerin ele alınacağı ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak TRT yayınında Biden görüşmesiyle alakalı değerlendirmesinde Biden ile daha evvelce görüşme fırsatı yakalamadıklarını dile getirmişti.

Biden’a “Türkiye-ABD teması namacıyla stres safh asında?” sorusunu yönelteceğini; Bush, Obama ve Trump ile bu tür bir stres yaşamadıklarını hatırlatacağını ifade eden Erdoğan, “Gerilimin sebebi; sözde Ermeni Soykırımı. Artık bıktık. Her 24 Nisan gelir, ABD ne diyecek? Bırakın bu işi tarihçiler yapsın, antropologlar çalışsın. Tüm bu çalışmaların sonrasında siyasiler olarak üzerimize ne düşüyorsa biz onu yapalım. Ortada hiçbir şey söz hususu değilken, bunu gündeme getiriyorsunuz.” ifadelerini kullanmıştı.

FED ve TCBM 16 ve 17 Haziran’da Faiz Açıklayacak

Dolar/TL’nin yönünü belirleme edecek olan iki kritik faiz kararı istikbal haftanın ajandasında yer alıyor. 16 Haziran’da Fed iki günlük Açık Pazar Komitesi (FOMC) toplantılarının sonrasında Faiz kararını açıklayacak. Faizlerde bir farklılık yapılması beklenmezken piyasalar varlık alım uygulamanın azaltılmasına dair soru işaretlerine cevap arayacak. Bu hafta ABD’den istikbal olan enfl asyon rakamlarına göre şekillenmesi muhtemel olan Fed’in mesajları, Türk Lirası’nın da aralarında varbulunduğu gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskıyı artırabilir.

Dört günlük kritik maratonun son gelişmesi olarak TCMB’nin faiz kararı istikbal. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘faizin düşürülmesi gerekiyor’ vurgusuna karşın eksperler bu toplantıda bir faiz indirimi beklemiyor. Döviz kurlarındaki rekor seviyeler, mayıs ayında düşse de hala yüksek seyreden enfl asyon, Fed’in mümkün varlık alım uygulamanını azaltma olsılığı TCMB’nin faiz indirimi amacıyla şartlarını zorlaştıran namacıylaler arasında sayabiliriz.

DOLAR 8,50 ÜZERİNDE KALAKACAK GİBİ

Pazarların çok mühim bir hafta evveli son düzlükte bulunduğuna değinen Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, NATO zirvesinde gerçekleşecek Erdoğan – Biden görüşmesi TL varlıklar yönünden kritik dikkate sahip bulunduğunun altını çizdi. Biden ve yönetiminin seçimden evveline kıyasla, Türkiye siyasetlarında ve söylemlerinde bir yumuşama; Türkiye doğrultusunda da ABD ile temaslarde yeni beyaz bir sayfa açılması talebi gözle göründüğünü söyleye Kuru, görüşmenin bu anlamda ‘-mış’ gibiden öte geçerek ABD – Türkiye temaslari noktasında yeni beyaz bir sayfa açabileceği mümkünlığını kuvvetli gördüğünü söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda faiz ile alakalı uygulanan açıklamaların TCMB’nin bu ayki toplantısına ilgiyi artırdığını ifade eden Kuru, “küresel ekonomilerdeki ısınmanın ve Türkiye’deki makro dengelerin bir faiz indirimine alan açmadığı ve TCMB’nin de bu resmi gördüğü görüşündeyiz, bir faiz indirimi beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Dolar/TL kuruna dair de görüşlerini paylaşan Kuru, “Geçtiğimiz hafta geçilen 8,50 kritik düzeyinin altında bir kalıcılık olması mümkünlüğünü her koşulda zayıf görüyoruz. Olası bir faiz indirimi riski ya da Biden ile görüşmenin beklediğimiz gibi geçmemesi halinde 8,90’lı seviyelerin test edilme olasılığı yüksek. 19 gibi bir siyaset faizinin kuru kısa vadede daha 8,90’dan yüksek seviyelerden koruyabileceğini düşünüyoruz. Olası negatif ilerlemelerde 8,90 üzerindeki kalıcılığı da aynı şekilde zayıf görüyoruz.

Döviz kurları ve faizin yönüyle alakalı enflasyonun en kuvvetli belirleyici bulunduğunu açıklayan DÜNYA Yazarı ve TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Atılım Murat, haziran ve temmuzda enflasyonda yükselme potansiyeli bulunduğunu; ağustos ayından sonra baz etkilerinin kalkmasıyla enflasyonun düşüşe geçebileceğini belirtti. Murat, enflasyonda baz destekli düşüşle eş güdümlü faiz indirimlerinin daha kuvvetli bir şekilde gündeme gelmesini bekliyor. Faiz indirimi amacıyla erken bulunduğunu savunan Murat, 17 Haziran’da faiz indirimi gelme mümkünlığını ise çok düşük görüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi açıklamaları sonrasında 8,88’e artan dolar/TL kuruyla eş güdümlü haziran ayında muhtemel bir faiz indirimi halinde neler yaşanabileceğinin ön gösteriminin görüldüğünü anımsatan Murat değerlendirmesine şu şekilde devam etti: “Faiz indirimi mesajlarıyla 8,88’e kadar çıkan dolar/ TL, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun para siyasetinde gevşeme iddialarını ‘haklı gerekçelere dayanmıyor’ olarak nitelendirmesiyle bir oran gevşemişti.

Pazarlar, enflasyonda düşüşü görmeden bir faiz indirimine net bir şekilde hazır değil. Öte yandan Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun faiz indirimi ve enflasyona dair işaret ettiği üçüncü çeyrek sonu, dördüncü çeyrek başı tarihleri baz etkilerinin kalkacağı tarihlerle örtüştüğünü de hatırlatmakta yarar görüyorum.”

‘TL varlıklarda Fed kaynaklı stresli bir devre yaşanabilir’

Fed’in mümkün hamlelerini ve döviz kurları üzerindeki etkilerini değerlendiren Dünya Yazarı ve Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Erhan Aslanoğlu, baz senaryosunda Fed’in 16 Haziran’da varlık alımlarını azaltacağına dair mesaj vermesini bekliyor. Aslanoğlu, Fed’in önümüzdeki hafta varlık alımlarını azaltma sinyalini verdikten sonra, ağustos ayında alımları azaltmaya başlamasını öngörüyor. Aslanoğlu’na göre, en geç eylülde başlayacak varlık alımlarında düşüş sene sonucunda varlık alımlarının bitirilmesiyle sonuçlanacak; 2022 yaz ında ise ilk faiz indirimi atılımını görmüş olacağız.

Bu senaryonun TL ve gelişmekte olan ülke para birimleri amacıyla olumlu neticeler doğurmayacağını bildiren Aslanoğlu, ” Oluşacak bu tablodan korunabilmek amacıyla MB sıkı para siyaseti uygulamalı, gerek görülürse faiz arttırabilmeli” dedi. Önümüzdeki ayların TL varlıklar amacıyla stresli geçebileceğini açıklayan Aslanoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Fed’in varlık alımlarını azalttığı noktada bizde enflasyon düşmez ve faizimiz düşük kalırsa bütün gelişmekte olan ülkeler gibi çok ciddi bir baskıyla karşı karşıya kalırız. Merkez Bankası bu proseste baz etkilerinden yararlanabilir fakat baz etkilerinin oluşacağına dair de ciddi soru işaretleri var. Yüksek kur enflasyonda baz etkileri meydana gelmesine izin vermeyebilir” Erdoğan-Biden görüşmesine de değinen Aslanoğlu, iki ülke arasında temaslarda normalleşmeye dair somut ilerlemeler yaşanır ve uygulanan açıklamalar piyasaları ikna ederse kurlarda bir oran gerileme yaşanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.