En Yakın Finansçınız
BTC
$57,092.61
+0.2
ETH
$4,577.03
-1.21
LTC
$207.92
+0.01
DASH
$178.62
-0.8
XMR
$231.24
-2.72
NXT
$0.02
-3.38
ETC
$47.74
-1.16
DOGE
$0.21
-2.94
ZEC
$227.79
+3.27
BTS
$0.05
+0.57

Token nedir ? Token ve coin farkı, token oluşturma

0 1

Token nedir sorusu akıllara ilk olarak coini getirse de aslında ikisi farklıdır. Token ne demek diye detaylı açıkladıktan sonra kripto paralar ile farkını ve merak edilen tüm soruları cevaplayacağız. Yazımızı sonuna kadar mutlaka okumalısınız.

Token nedir ?

Token sade bir anlatımla; bir platform ya da uygulamadaki  tüm işlevlerin yürütülmesi için kullanılan dijital varlık diyebiliriz. Dijital mülk de diyebileceğimiz token transfer edilebilir ve token, oluşturulan platformların tüm yönlerinden yararlanılabilir.

Bir ürünün hizmetin veya değerin token’a dönüştürülebileceğinden yola çıkarak token ne demek daha iyi kavramak adına şu örnekleri verebiliriz: Bir yazılım hizmetinin lisansı, tekstil fabrikasında üretilen bir ceket hatta kişiye özel kendi hizmetini token karşılığında satabilmesi…

ICO nedir Token ile ilgisi

ICO,  Initial Coin Offering in baş harflerinden oluşmaktadır. Piyasada bilinen Initial Public Offering’in (IPO), yani halka arzın dijital versiyonudur diyebiliriz. Yani ICO kısaca , bir Blockchain organizasyonunda fon toplama aracına denir.  Bu aşamada  token ihraç edilip satılarak projeler için finansman sağlanır. Örneğin geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe Spor Klubü  Paribu ile iş birliği anlaşmasının ardından  “Fenerbahçe Token” isimli kripto varlık sistemi devreye girdi ve 30 saniye sonra sarı lacivertli kulüp 15 milyon TL kazandı.

Token Standartları Nelerdir ?

  • ERC-20:  Ethereum blok zincirine ait olan ve en yaygın kullanılan standarttır. Neredeyse bütün token’lar ERC-20 uyumlu çalışır.Bu kod sayesinde Ethereum üzerinde token oluşturma süreci daha kolay hale gelmiştir.
  • Ethereum blok zincirinde yer alan ERC-20 token’ı 259,000 dur.
  • ERC-223: ERC-20’deki  bazı kusurlardan yola çıkılarak geliştirilmiştir. En dikkat çekici yanı ERC-20’nin kullanıcıların token’larını yanlış bir akıllı sözleşmeye gönderdiklerinde kaybetmesini önlemesidir.
  • ERC-223, transfer konusunda daha ucuz olmasına rağmen çoğu Ethereum cüzdanı hala ERC-223 token’ları için destek sunmadığından ERC-20 standardı, yaygın olarak benimseniyor.
  • ERC-721: Ethereum platformunda non-fungible token’ların kısaltılması olan NFT in oluşturulmasını sağlamaktadır. Birbiri ile değiştirilemeyen ve Blok zincirindeki benzersiz varlıkları temsil eden standarttır.
  •  Doğrulanabilirlik ve sahiplik adına işlev görmektedirler. Ağırlıklı olarak oyun alanında kullanılıyorlar.
  • Şu an itibari ile 5000’e yakın ERC-721 sözleşmesi var. En çok bilinenleri Gods Unchained Cards, CryptoKitties ve MyCryptoHeroes’tir.
  • Buna benzer token standartları farklı blok zincirlerinde de TRON’da TRC-10 ve TRC-20 gibi token standartları da vardır.
Token nasıl alınır
Token nasıl alınır

Token Çeşitleri Nelerdir ?

Token çeşitlerine kısaca değinmek gerekirse ;

Utility Token Nedir?

Bazı token’lar birden fazla tür içerebilirler mesela ; Sia ve Digix token’ları hem “utility” hem de “equity” token olarak işlem görmektedirler. Steemit token de equity, credit ve utility olarak üç türe  uygunluk göstermektedir.

Equity Token Nedir?

Yukarıda örneğini verdiğimiz Hisse senedi token’ı diye de bilinen ve bu yöntem ile oluşturulan ICO’lar, halka arz (IPO) sistemi ile benzerlik göstermektedirler.

Halka arzda olduğu gibi token sahipleri temettü veya sabit komisyon alabilmektedirler. Menkul kıymet token’ları ise bir öz sermaye, sınırlı sorumlu ortaklık şirketinin hisseleri veya mal gibi gerçek varlıklarla desteklenmektedir. Ayrıca menkul kıymet yasalarına bağlık olma durumu söz konusudur.

Credit Token Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere Kredi amaçlı üretilen token’lardır. Yatırımcılar paralarını değerlendirmek adına  girişimlere token ile borç vermesi şeklinde olur.

Kripto Para ile Token Arasındaki Fark Nedir ?

Token bir dijital varlığı kripto paralar ise dijital paradır diye en sade biçimde açıklayabiliriz. Kripto paraların kendine ait bağımsız bir blok zincirine sahip olma durumu token dan en önemli farkıdır. Token mevcut bir blok zinciri üzerine inşa edilmektedir.

Kripto Para ile Token Arasındaki bir başka fark ise Token oluşturmak için blockchain ağı oluşturma zorunluluğu yoktur.
Temel olarak, kripto para birimleri, belli bir varlığa karşılık gelirler ve varlık transferi için kullanılmaktadırlar. Token ise, oluşturulan bir sözleşmenin sembolüdür diyebiliriz. Yani, Token’lar ile ödeme yapılmaz  belirli bir yapı içinde bir amaç için kullanılmaktadır. Örneğin Token bir sinema bileti ise, onunla sadece sinemaya gidilebilir, farklı türden ödemeler için geçerli değildir. Örnek olarak Tether, USD Coin, Dai..

Coin ve Token Arasındaki Fark Nedir?

Şifreleme teknikleri ile oluşturulan coinler değer depolar ve paraya dijital eşdeğerdir. Coinler işlemlerin görülebildiği blockchain’e dayanmaktadır. Verilerin toplu olarak saklandığı Blockchain şeffaflığı garanti etmektedir.

Token lara bakacak olursak bir proje dahilinde ödeme yöntemi olarak kullanılan dijtal varlıklardır.
İkisi arasındaki en temel farkı, sahibine ağa katılma hakkı veriyor olmasıdır. Örneğin Tokenlar Dijital varlığın işlevlerini yerine getirir, bir şirketin payını temsil eder.

Token oluşturmanın daha kolay olmasının sebebi kod değiştirme zorunluluğu yoktur. Blok zincir tabanlı ve herkesin kolayca Token oluşturmasına izin veren standart bir şablon kullanıldığından birlikte çalışabilirlik söz konusudur. Ethereum tabanında birçok Token yer almaktadır.
Token’lar bir şirketin payını sunabilir, ürün veya hizmete erişim sağlamaktadır. Kripto paralar ise sadece bir şeyler alım satım yapmak için kullanılabilen para birimleridir. Kripto paralar ile Token satın alınabilirken Token projenin ekosisteminde belirli bir kullanıma sahiptir. Kripto paralar ise bağımsız olarak çalışmaktadırlar.

Token nasıl alınır ?

Token alırken ilk olarak projenin websitesi üzerinden ICO ya kayıt olmak gerekir. Her yasal projede , amaç, gerekli para miktarı , kampanya süresi gibi bilgiler yer almaktadır. Buna dikkat etmek gerekir. Herhangi bir ICO’ya katılabilmek için de  Bitcoin ve Ether e sahip olmak gerekmektedir. Yatırım yapılacak asgari miktar, her ICO projesinde farklıdır.

ICO projesine kayıt olduktan ve ödeme yapmak üzere gerekli meblağı digital cüzdanlarda hazırladıktan sonra yapılacak şey kripto para birimini projenin adresine gönderme işlemidir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta Kripto paranın ilgili adrese gönderilmesi ve  ICO’ya katılım sağlamasıdır. Bu yüzden web sitesinin adresini birden fazla kontrol etmek gerekir.

Sırada satın alınan token’ları dijital cüzdan hesaplarına gönderme işlemi var. Bu işlem hemen gerçekleşmeyebilir çünkü Kampanyaya göre bu duurm değişiklik gösterebilir yoğun ICO dönemlerinde birçok işlemin geciktiği gözlemlenmektedir. İşlemlerle ilgili detaylı bilgiler projenin web sitesi üzerinde mutlaka olmalıdır ve adım adım yapılmalıdır. ICO projesine göre kurallarda  değişiklik olması  normal bir durumdur ve ona göre hareket etmek gerekir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.