En Yakın Finansçınız
BTC
$57,391.09
+5.54
ETH
$4,335.31
+6.52
LTC
$198.64
+4.6
DASH
$179.78
+0.88
XMR
$237.43
+4.62
NXT
$0.02
+1.77
ETC
$47.72
+3.38
DOGE
$0.21
+2.89
ZEC
$242.67
+2.6
BTS
$0.05
+4.12

Torba Yasa Hazırlandı. Yeni Borç Yapılandırması Geliyor

0 0

Covid 19 salgınıyla birlikte başlatılan çok sayıda yapılandırma ve indirimler istenilen seviyeye ulaşmadı. Sektörlerde kapalı işletmeler ve çalışamayan insanlar son borç yapılandırma düzenlemesini başlamadan bitirdi. Çok sayıda STK ve sektör temsilcisinin talebi doğrultusunda torba yasa hayat geçirilecek ve istenilen düzenlemeler yapılacak.

Ekim ayında başlatılan yeni yapılandırma ile esnaf ve kurumların borçları 7256 sayılı kanunla yapılandırılmıştı. Ancak covid 19 vakalarındaki artış çok sayıda işyerinin kapalı kalmasına insanların işsiz kalmasına sebep oldu. Diğer taraftan yapılandırmaya başvuranlar ise ilk taksitlerini ödemeden ihlal yaşadı. Durum bu hale gelince hükümet yeni bir torba yasa hazırladı ve talepleri de içine alacak şekilde bir düzenleme hazırladı.

Dünya’dan Abdullah Tolu’nun düzenlediği habere göre TBMM yakın bir sürede önemli bir torba yasa gelecek ve içerisinde iş dünyası ve sektörün talepleri tamamen karşılanmış olacak. İşte bugün kaleme aldığı o yazı..

7256 sayılı kanun

“İş dünyası ve STK’ların talepleri nihayet karşılık buluyor

Uzun süredir iş dünyası, vergi mükellefleri ve STK’lar, yoğun bir şekilde kesinleşmiş borçların yeniden yapılandırılması, matrah ve vergi artırımı, kasa – ortaklar cari hesap düzeltmeleri, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi bir çok düzenlemenin yapılmasını talep ediyordu.

Hükümet, bu taleplerden sadece kesinleşmiş borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeyi geçtiğimiz Kasım ayında çıkardığı 7256 sayılı Yasayla gerçekleştirmiş, diğer talepleri ise beklemeye almıştı! Diğer taleplerin beklemeye alınmasının nedeni ise, 2020 yılının da matrah ve vergi artırımı ile borç yapılandırması kapsamına alınmasına ilişkin ısrarlı taleplerdi!

COVID-19 hem devleti hem de reel sektörü yordu

2020 yılı Mart ayından itibaren ülkemizi de yoğun etkisi altına alan Covid-19 salgını, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gerek Devletimizi gerekse reel sektörü ve vatandaşlarımızı oldukça yordu ve hırpaladı. Çoğu işletme kapalı ve/veya yarı açık yarı kapalı kaldı, cirolar düştü, çoğu işletmede ciro bile oluşmadı, çalışma hayatı ve çalışma şartları oldukça değişti, zorlaştı, işletmeler kira ve ücret ödeyemez duruma geldi vs.

Devletimiz imkanları ölçüsünde buna tedbir almaya çalıştı, işletmelere ve çalışanlara destek verdi, kamuya olan yaklaşık 500 Milyar TL tutarındaki vergi ve SGK borçları ile diğer borçlar, borç yapılandırma ile yeniden tesis edildi. Ancak, borç yapılandırmasında işler düşünüldüğü gibi olmadı! Borçlu işletmelerin büyük bir kısmı borçlarını yapılandırdı ama Covid-19 salgınının devam etmesi ve işyerlerinin kapalı olması nedeniyle yapılandırmanın ilk taksini bile ödeyemedi, bir kısmı ise sadece ilk taksiti ödeyip ikinci taksiti ödeyemedi, borç yapılandırmasını başlamadan ihlal etti.

7256 sayılı Kanunla yapılan düzenleme bir kez daha gösterdi ki, sadece borç yapılandırması gereken ilgiyi görmüyor, yetersiz kalıyor! Borç yapılandırmasının yanı sıra, matrah ve vergi artırımı, kasa – ortaklar cari hesap düzeltmeleri, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifine kayıtlı taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi bir çok düzenlemenin de yapılması şart!”

Haberin Devamı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.