En Yakın Finansçınız
BTC
$58,680.51
+8.79
ETH
$4,449.68
+10.17
LTC
$208.22
+11.16
DASH
$183.05
+7.95
XMR
$239.05
+4.09
NXT
$0.02
+1.29
ETC
$48.50
+7
DOGE
$0.22
+10.37
ZEC
$249.29
+12.33
BTS
$0.05
+7.75

TORKU’nun Sahibi Oymuş. Herkesin Yakından Tanıdığı İsim Büyük Patron Çıktı

0 1

Yerli ve milli denilince akla gelen ilk isim TORKU olmuştur. Son dönemde arta yerli malı üretim ve tüketiminde en önemli aktörlerden birisi Konya Şeker’in markası TORKU’dur. Temel ihtiyaçların tamamını üreten marka her kesimin takdirini toplarken aynı zamanda ilgisini çekiyor. Peki TORKU kimin, sahibi ve ortakları kimler? Yazımızda Türkiye’nin en büyük kooperatifinden dünyanın en büyük tesislerine uzanan yolculuğu kaleme aldık. İşte Türkiye’nin merak ettiği şirketin gerçek yüzü..

Torku’nun sahibi belli oldu. Herkesin merak ettiği markanın gerçek sahibi ortaya çıktı. Kimse beklemiyordu fakat TORKU’nun sahibinin kim bulunduğunu öğrenince şaşkınlık yaşandı. İşte Torku’nun sahibi.
Çiftçi kooperatifi olarak başlayan süreçte 900 bin çiftçinin emeği ve ürünü Konya Şeker fabrikalarında işleniyor. 1953 senesinde kurulan fabrikanın günümüz devamı Konya Şeker ve onu da bünyesine alan Anadolu Birlik Holding. En büyük hamleyi 2007 senesinde gerçekleştirmiş. Şirket idareinde uygulanan üst seviye farklılıklar kooperatifinde kaderini değiştirmiş. TORKU markası altında yüzlerce ürün bulunmasının nedeni idaredeki vizyon değişikliği.

Değişim Başladı
Binlerce ürün yapan TORKU, çikolatadan kolaya, temizlik maddesinden enerjiye, süt ve et mamüllerinden bakliyata kadar yüzlerce kategoride binlerce ürün üretiyor. Firma mamüllerinde katkı maddesi kullanmıyor. Bereketli Anadolu topraklarından elde edilen mahsuller işlenerek mamüller elde ediyor. Böylesine büyük bir markanın arkasındaki isim merak ediliyor. Vatandaşlar TORKU kimin, TORKU ortakları kimler gibi incelemeler yapıyor. Peki TORKU’nun sahibi kim.
TORKU idare kurulu başkanı Recep Konuk’tur. Şirketin bütün işlerinden mesul olan kişidir. Türkiye’de senelerce konuşulan fakat yaşama geçirilmeyen tabana dayalı sermaye anlayışını uygulayan nadide şirketlerden birisidir. Şirket 2007 senesinde meydana çıktı. 900 bin çiftçinin delegesi bulunduğu Konya Şeker Fabrikaları çikolatayla başladıkları macera gün geçtikçe arttı ve TORKU markası durumunda büyük bir yatırıma dönüştü. 2003 senesinde Recep Konuk’un vazifeye başlamasıyla 50 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Bu hamle şirketin önünü açtı ve dünyanın en büyük şeker üretim tesisi durumuna getirdi. İlk tesisler Çumra tesislerinin döneme alınmasıyla başladı. 2004 senesine gelindiğinde tam kapasite çalışmaya başlayan şeker fabrikaları vardı. Türkiye’nin şeker üretiminin yüzde 25’inin karşılamaya başladı.
Konya Şeker tohumlarıyla imal edilen mamüllerden çikolata yapmaya başladı. Çikolata tesislerini 2010 senesinde tamamladı ve çağdaş dünyanın en mühim tesislerinden birisini kurdu. Gelişen teknolojiden uzak kalmadı. Konya’nın bereketli topraklarında dahi olsa topraksız tarım amacıyla mühim adımlar attı. Süt ve Et mamüllerine girerek bölgenin en mühim destekleyicisi ve yapımcısı durumuna geldi. Türkiye’de et ve süt pazarın çok mühim pay sahibi oldu. Bu pay onu 2011 senesinde dünyanın en büyük et ve süt birleşik tesisi olan Panagro Et-süt birleşik gıdayı kurmasına sebep oldu.
Türkiye’de çok sayıda sektörde ve ürünle hizmet veren şirketlerin hepsinin TORKU markası altında toplandı. Çiftçi Kooperatifi olan Konya Şeker’in sahip bulunduğu marka olan TORKU, bugün Anadolu Birlik Holding bünyesindeki marka ve şirketlerden birisidir.

Recep Konuk Kimdir?

Türkmen camili Köyünde 1956 senesinde dünyaya geldi. Konya Selçuk Üniversitesi’ni bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde işletme okudu. Şanlıurfa’da öğretmen ve yönetici olarak vazife yaptı. 1985 senesinde iş hayatına atıldı. Zirai mamüller ve tarım makineleri ticareti yaptı.1994 senesinde Çumra Belediye Başkanlığına seçildi.
1999 senesinde Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker, 2000 senesinde PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanlıklarına, daha sonra sırayla Şeker Kurumu, Milli Kooperatifler Birliği ve Şeker Kurulu Üyeliklerine seçildi. Dünya Pancar ve Kamış Üreticileri Birliği (WABCG) ile Uluslararası Avrupa Pancar Üreticileri Konfederasyonu (CIBE) Yönetim Kurulu Üyeliği vazifelerinde bulundu.
1999’da Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Konuk, ilk olarak rehabilitasyon yatırımlarını başlattı. Görevi; 40 milyon dolarlık eksi bakiye ile devralan Recep Konuk, ilk olarak 50 senelik teknolojiyi yenileyerek işletme verimliliğini arttırdı, şirketin 14 senede 300 milyon doların üstünde tasarruf etmesini sağladı ve finansman meselesini iç dinamikleri harekete geçirerek çözdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.