Uzmanlar Uzak Durulması Gereken Hisseleri Paylaştı

Uzmanlar Uzak Durulması Gereken Hisseleri Paylaştı

0 39

Borsa İstanbul’un yeni yılan hızlı başlamasının ardından peş peşe düzeltmeler gelmeye başladı. Özellikle Nisan ayında borsa düşüşler devam ediyor. Yeni yatırımcıların genel piyasaya değil halka arz olacak şirketlere ağırlık vermesi düşüşün etkenlerinden olabilir. Korna virüs salgınının belirsizliği ve aşılama yavaşlığı yeniden piyasalarda belirsizlik oluşturmaya başladı. Yatırımcıların bu konulardaki cevaplarına önemli analizler gelmeye başladı. Millyet’ten Zeynep Aktaş son açıklamaların ardından önemli analizlerde buşunurak yatırımcılara ışık tuttu. İşte o yazı.

Yatırımcılara hisse alırken yada satarken önemli mesajlar veren Aktaş dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı. Kaleme aldığı yazıya göre yıllanmış, köklü ve değerlemesi fazla şirketler tercih edilmeli. Özellikle temettü ödemesi yapan şirketler çok verimli ve dirençli olabiliyor.

YATIRIM YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1-Yatırım yapan şirketler radardan çıkarılmamalı. İsabetli yatırımlar uzun vadede gelir ve kârın artması anlamına gelecektir.

2-Düzenli temettü ödeyen şirketler karını ortaklarıyla paylaştıklarından yatırımcı dostu olarak görülmeli.

3-Yıllık bazda kazançlarını düzenli artıran şirketlerin hisselerinin değerlenme olasılığı artacaktır.

4-Sektöründe öncü vasfına haiz şirketlere öncelik tanınmalı.

5-Endeks bazında bir kazanç hedefleniyorsa yatırım fonlarına yönelmeli. Neticede profesyonellerin yönettiği fonlar riskleri azaltacaktır.

6-Yatırım uzun vadeli bir yürüyüştür. Günlük kazançlar, gereksiz riskler ya da spekülatif beklentiler kayıpları artırabilecektir.

Peki tüm bunların dışında hangi hisselerde uzak durulması gerekiyor. Uzak durulması gereken hisseler hangileri.

UZAK DURULMASI GEREKEN HİSSE SENETLERİ

1-Şirket hisselerinde kısa sürede ortalamanın çok üzerinde ve dayanağı olmayan çıkışlar varsa uzak durulmalı.

2-Piyasa değeri ile yıllık kar makası açıldıkça risk artar. Aşırı fark aşırı risk demektir.

3-Zarar eden şirketlerden kara geçeceğine dair işaret alınmadığı sürece uzak durmalı.

4-Fiyatlarda kısa süreli yukarı ya da aşağı sert hareketler her zaman olabilir. Ancak orta ve uzun vadede hissenin yönünü belirleyen şirketin mali performansıdır. Mali yapı ile uyumsuz kısa süreli hareketlerin peşine takılmak uzun vadede zarar ettirir.

5– Özvarlıkları eksiye düşen, eriyen şirketler yüksek risk içerir. Sektörden kaynaklanan bir özvarlık erimesi varsa firmaya ilave sektörün riski de göz önünde bulundurulmalı.

6-Dipler, önceki diplerin; zirveler, önceki zirvelerin üzerinde oluşuyorsa, hisse senedine ilginin olduğu anlamına gelir.

7-Türkiye’de kur oynaklığı çok yüksek. Döviz pozisyonu ekside olan, kur riski taşıyan şirketlerin finansal durumları atlanmamalı.

Halka Arz Edilen Şirketlerde Son Durum,

Borsa İstanbul (BİST) halka arz endeksinde piyasa girdiği günden bugüne kadar izlediği performans bakımından en etkili şirketlerde belli oldu. Buna göre Şirketlerin halka arz performanslarına bakılacak olursa,

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.