En Yakın Finansçınız

Varlığa Dayalı menkul kıymet nelerdir?

0 7

Varlığa dayalı menkul kıymetler nelerdir ?  Finansal kurumlar tarafınca alacaklarına karşılık piyasaya sürdükleri araçlardır. Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler aslında yeni sayılabilecek bir finansman tekniği olup ve yurtdışında daha fazla kullanılan bir araçtır.

Varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracı, ülkemizde uygulanması 31 Temmuz 1992 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanması ile başlamıştır.

Varlığa Dayalı menkul kıymet nelerdir?

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler yani kısaca VDMK , şirketlerin banka kredisi yerine elindeki varlıkların  karşılığında finansman kaynağı türüdür.

Bu finansal kaynak için kullanılabilecek dayanaklardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Kiralama sözleşmelerinin alacakları
  • Açık haldeki bazı krediler
  • yatırım ortaklıkları ile gayrimenkul satışı kaynaklı alacaklar

Piyasa değeri defter değeri oranı nasıl hesaplanır?

Bunlar ve benzeri kaynaklar aracılığıyla şirketler vadesi gelmeyen alacakları için likidite gerçekleştirmiş olurlar. Yatırımcıya sağladığı faydalar ise

– teminatlı bir yapı,
– çeşitli portföy
– yüksek kazanç sağlayabileceği yatırım imkanı

VDMK çıkarabilen kurumların alacaklarını teminat göstermesi ile bu menkul kıymetler için yapılacak ödeme riskini azaltmaktadır.

Varlığa Dayalı menkul kıymetlerin Satış süreci

VDMK kredilerine sahip olan kuruluş öncelikle bunları bir fona satmaktadır. Böylece krediler tarafından bir varlık havuzu oluşur. Bu havuz eğer kredilerin geri dönmesi sağlanamama durumu olursa menkul kıymet sahiplerini mağdur etmemek içindir.

Derecelendirme kuruluşu tarafından belirlenen kredi garanti oranı vardır. Eğer Kredi garantisi veren kurum ödemelerde sorun olduğunda ödemeyi gerçekleştirerek kredi kontratının tüm haklarını alır.

Menkul kıymetleştirme işlem farklı iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlar;

  • pass-through (ödeme aktarmalı sertifikalar) 
  • pay-through (nakit aktarmalı sertifikalar).
Varlığa Dayalı menkul kıymet nelerdir
Varlığa Dayalı menkul kıymet nelerdir

Pass-through yönteminde alacaklar garantör yeddi emine satımı yapılır. Krediler, alacakları satan kurumun aktifinden çıkar yerine nakit girişi gerçekleşir.

İlginizi çekebilir  Emekli ve Memur Maaş Zamları Belli Oldu. Maaşlara Yüzde 6,39 Zam Kesinleşti

En yaygın sertifikalar Yeddi emin tarafından çıkarılarak satmaktadır. Bunlar aktifler üzerinde bölünemez hakkı temsil eder özelliklere sahip olan sertifikalardır.

Pay-through’da ise varlık havuzu bilançoda kalmaktadır. İhraç edilen menkul kıymetler, bilançolara borç olarak işlenir.

Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları)

VDMK ihracı ne demek?

​​​​​​​​​VDMK, kurumun bilançosundaki alacakların menkul kıymet halinde yani tahvil ve bono gibi, faiz ödemeli olarak ihraç edilen sermaye piyasası araçlarıdır. Bir yatırım aracı olarak VDMK bir ISIN koduna sahip olması tahvil ve bonoların alım satımı gibi işlemler görür. SPK’nın tanımladığı nitelikli yatırımcılara  satılmaktadır.

VDMK çıkarma yetkisi olan kurumlar nelerdir?

VDMK ihraç etmek yetkisine sahip olan kurumlar; bankalar, finansal kiralama şirketleri ve genel finans ortaklıklarıdır. VDMK borsada işlem görebilmesi için fon iç tüzüğüne uyması ve ilgili borsanın iznine tabidir. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.