En Yakın Finansçınız
BTC
$57,059.40
+0.02
ETH
$4,575.19
-2.59
LTC
$208.09
-0.62
DASH
$176.85
-2.16
XMR
$229.45
-4.62
NXT
$0.02
+3.73
ETC
$47.56
-2.74
DOGE
$0.21
-3.39
ZEC
$221.00
-2.26
BTS
$0.05
-1.11

VİOP Nedir ? viop işlemleri nasıl yapılır ? (Avantajları)

0 0

Viop Nedir ? Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası nın kısaltılması olan viop vadeli sözleşmelerin alım satımının gerçekleştirildiği piyasadır. Ayrıca viop Borsa İstanbul bünyesinde de hizmet vermektedir. VİOP piyasaları; BİST bünyesinde işlem gören sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş olup vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçlarının elektronik ortamda alım-satımı yapıldığı piyasadır.

Vadeli işlemler piyasası ( VİOP piyasası ) özellikleri nelerdir ? 

Vadeli işlem ve opsiyon borsası,  az miktar ile yatırım fırsatı sunan ayrıca risk yönetimini de sağlayan vadeli bir piyasa olma özelliğine sahiptir. Bu yüzden son yıllarda ilgi görerek yatırımcı tabanı oldukça genişlemiştir.

Bist viop piyasası, işlem esasları, piyasa terimleri, avantajları ve dezavantajları, işlem stratejileri başta olmak üzere oldukça farklı özelliklere sahiptir.

Viop sözleşmeleri

Vadeli işlem ve opsiyon borsası ( Viop ) sözleşmesi, opsiyonu alan tarafa opsiyon primi ödeyerek karşılığında belirli bir vadede veya belirli bir vadeye kadar önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte ekonomik göstergeyi, sermaye piyasası aracını, malı, kıymetli madeni veya dövizi alma-satma hakkı veren ayrıca atan tarafı da yükümlü tutan sözleşmelerdir.

Düzenlenmeler genellikle mallar, hisse senetleri, hisse senedi endekslerine, faiz oranları veya dövize bağlı olarak gerçekleşir.

Vadeli işlem sözleşmeleri, piyasada işlem gören finansal ürün, döviz ya da kıymetli maden önceden belirlenmiştir. Belirli bir vade ile, belirli bir fiyattan ve belirli miktarda ekonomik veya finansal göstergeyi sermaye piyasası aracını, malı, kıymetli madeni ve dövizi alma veya satma yükümlülüğü vermektedir. Vadeli işlem sözleşmelerinin en önemli özelliği , miktar, nitelik ve fiyat unsurları standart olmasıdır.

Vadeli işlemler piyasasında işlem esasları:

VİOP’taki getiri fırsatlarını değerlendirmek için yatırımcıların öncelikle VİOP piyasası işlem esaslarına hakim olması gerekir. Çünkü spot piyasalar ile türev piyasalar arasında farklılıklar söz konusudur.

VİOP piyasasındaki işlem gören türev ürünler Sermaye Piyasaları Kanunları tarafından global standartlar ile uyumlu duruma gelmesi sağlanmıştır.

Vadeli işlem ve opsiyon borsasında işlem gören ürünler nelerdir?

VİOP’ta işlem gören ürünlere bakacak olursak , BİST piyasasındaki finansal enstrümanlar ve diğer türev ürünledir. Bunların içerisinde BİST 30 endeksi, BİST 30 endeks hisseleri, dövizler, kıymetli madenler, faiz, enerji gibi oldukça fazla varlık bulunur. Bu şekilde çeşitliliğin olması spekülatif kazanç, portföy yönetimi ve risk yönetimi açısından piyasanın popüler dayanak varlıklarında işlem imkanını artırmaktadır.

Vadeli işlemler piyasasında  50  kadar varlık işlem görmektedir. Bunların arasında en çok işlem görenler BİST yakın vade payları, BIST 30, Dolar/TL, Euro/TL, EUR/USD, Gram altın (TL/GR) Altın (USD/ONS) varlıklarıdır.

VİOP piyasasının avantajları

 • Vadeli işlemler borsası SPK ya göre BİST bünyesinde faaliyet gösterdiği için güvenilir ve şeffatır.
 • Vadeli işlemler piyasası varlıklara daha az miktar ile yatırım imkanı veren kaldıraç sistemi
 • Varlıkların daha düşük maliyetle risk yönetilmesi
 • Portföy yönetimi ve çeşitlendirilmesi imkanının olması
 • Nakit teminatlar yanında tüm TL pozisyonların nema geliri elde etmesi,
 • Vadeli işlemler piyasasında düşük maliyetlerle yatırım imkanı vardır.
 • Fiyatların hem yükselişine ve hem de düşüşüne yatırım imkânı vermektedir.
 • Vadeli işlem ve opsiyon borsası demo hesapta ücretsiz pratik imkanı sunar.
 • VİOP finansal okuryazarlık eğitimleri,
 • Aynı işlem platformunda geniş bir yelpazede yatırım imkanı
 • Vergi Avantajı: işlem gören pay senedi ve endekslerine bağlı sözleşmelerden elde edilen değer artış kazançlarında stopaj %0 dır.
 • Açığa Satış: vadeli işlem ve opsiyon borsasında açığa satış işlemleri düşük maliyetlidir. Açığa satışınıza karşılık ödünç bulmanız gerekmez ve taşıma maliyeti yoktur.

TAVSİYE YAZI : Borsada açığa satış işlemi nedir ? (Önemli ipuçları)

VİOP Nedir
VİOP Nedir

BİST VİOP dezavantajları 

Vadeli işlemler piyasasında küçük teminatlar ile yüksek hacimli işlem imkanı tanınmaktadır. Kazanç ve kayıp risk oranının aynı olması Yani kaldıraç sisteminde kazanç potansiyeli ne kadar yüksek ise  kayıp da o kadar yüksek olabilir.

VİOP’taki teminat sistemi etkin teminat yönetimi yapılmaz ise riskli hale gelebilir. Yatırımcının açmış olduğu pozisyonu devam ettirebilmesi için teminatının başlangıç teminatının altına düşmemesi gerekir. Başlangıç teminatının altına düştüğü pozisyon, mevzuat gereği sistem tarafından otomatik olarak kapatılmaktadır. Dolayısıyla yatırımcı da henüz işlem stratejini gerçekleştiremeden pozisyonunu kaybedecektir. Bu durumun oluşmaması için bakiyenin tamamı ile pozisyon açmamak, başlangıç teminatının üstünde bakiye hesapta bulundurarak pozisyonu korumak gerekir.

VİOP’ta nasıl hesap açılır?

VİOP’taki potansiyel kazanç fırsatlarından yararlanmak için öncelikli olarak VİOP müşteri hesabının açılmalıdır. Yatırım hesabı olan müşteriler VİOP sözleşme kitini imzalayıp, risk testini yaparak VİOP hesabı da açabilirler.

Yatırım hesabı olmayan da kimliklerini beyan ederek yatırım hesabı açar, VİOP sözleşme kitinin imzalanması, risk testinin yapılması ile hak kazanmış olur.

İşlem yapmak için de yatırımcı VİOP müşteri hesabına istediği tutarı yatırıp vadeli işlem ve opsiyon borsasında  para kazanma fırsatına sahip olur.

Viop nasıl işlem yapılır ?

Vadeli işlem ve opsiyon borsasında işlem yapmak oldukça kolaydır. Bilgisayar cep telefonu veya tablet yardımıyla VİOP müşteri hesap numarası ve şifre Kurumun web sitesinden GCM Meta Trader 5 VİOP işlem platformuna geçiş yapılmaktadır.

Yapılmak istenen vadeli işlem sözleşmesi, vadesi, beklenti yönü ve lot miktarı girilir ve emrin piyasa ile eşleşmesiyle pozisyon açılır. Yatırım stratejisinin gerçekleşmesi veya değiştirilmesiyle oluşan kar/zarar müşteri hesabına yansır.

Mesela BİST 30 endeksinde fiyatın düşeceği düşünüldüğünde satım (kısa- short) pozisyonu açılarak vadeli işlem yapılabilir. Ya da fiyatın yükseleceğini düşünülerek ile alım (long-uzun ) pozisyonu açılabilir.

VİOP’taki işlem başarısı VİOP finansal okuryazarlığa, işlem deneyimine ve gelişmelerin güncel takibi ile elde edilmektedir.

VİOP Kaldıraç Oranı Hesaplamanın Formülü:

VİOP Kaldıraç Oranı = Sözleşme Büyüklüğü / Başlangıç Teminatı

VİOP İşlem Saatleri

Viop işlemleri, Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinde hafta içi 5 gün  09.30-18.10 saatleri arasında yapılabilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.