En Yakın Finansçınız

Yasal takip süreci nedir? Yasal takibe giren kredi çekebilir mi?

0 34

Yasal takip süreci nedir? Yasal takip işlemleri kredi ve kredi kartları borçlarının geciktirilmesi sonucunda banka tarafından yapılan uygulamalardır.

İdari takip işlemi uygulanması için belirli bir vaktin geçmesine rağmen borcun hala ödenmediği durumlarda başlatılmaktadır. Gecikmeler, 1- 2 aylık dönemlerde oluyorsa eğer bu yalnızca Kredi notuna etki edecektir.

Dikkat edilmesi gereken husus önceden yasal süre uzatıldı ve bu süreyi geçtiğinde Kredi alınan Banka yasal işlem hemen başlatacaktır demektir.

Euro yükselir mi son dakika yorumlar

BDDK, 30 Haziran olarak duyurduğu sürenin 30 Eylül’e kadar uzatıldığını duyurmuştu. Böylece bankaların 90 günde talibe almaları süresi 180 gün oldu.

İdari takip durumunda bankalar, müşteri ile görüşüp borcun yapılandırılmasını teklif eder. Bu yapılandırmalar genel itibariyle 12 aylık bir zaman dilimine yayılır.

Tüketicilerde bir anda bütün borcu ödemekten ise 12 aylık zamanı gelmiş bu yapılandırmayı kabul ederler. Buradaki en önemli faktör ise ödeme yapılmadığı takdirde bütün borcun anapara olarak sayılacağı ve 12 aylık periyot açısından tüketicilere faiz uygulanacak olmasıdır.

Yasal Takip Ve İdari Takip Süreci Nasıl İşler?

Yeni Kanunlara Göre Temerrüt Faizleri! Kredilerin, vaktinden geç ödenmesi hallerine geçmiş dönemlerde çıkarılmış olan yüksek Faizler ve gecikme faizi tüketicileri zor durumda bırakan bir usul işliyordu.

Bunun üzerine kanunlar da çeşitli değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikle beraber temerrüt faizlerinin sözleşmede bulunan faiz oranının %30’undan daha yüksek olabilmesi artık mümkün değildir.

Yasal takip süreci nedir
Yasal takip süreci nedir

Faiz akdi ile kredi çekilen ve faiz oranı kast ediliyor. Yani eğer ki Kredi yüzde bir oranında çekilmiş ise, banka tüketiciye En fazla % 1,30 oranında faiz uygulamasına geçebilir.

İlginizi çekebilir  "Ons altında 1875 dolar seviyesi önemli"

Kanunu Takip Sürecinin İşlenmesi!

3 aylık gecikme sürecinin hemen sonrasında idari takip aşamasında banka ile anlaşılmaması durumunda ya da bankanın bu aşamayı tüketiciye uygulanmaması durumunda ise tüketiciye 7 gün içerisinde borcun ödenmesini söyleyen bir ihbarname gönderilir.

Eğer ki 7 gün içerisinde borç ödenemez ve yap farklı gerekçelerle borca itirazda bulunulmaz ise, banka tüketici hakkında yasal işlem başlatacaktır.

Kredi kullanırken bir gün ödemelerin geciktirilmesi amacıyla ilk etapta krediyi çekerken ilk ödemeler kredinin içerisine eklenildiği ne büyük bir fayda vardır. Böylelikle Kredi ödemeleri kolaylaşacaktır.

Bankalarda takipte olanlar kredi çekebilir mi?

Aktif olarak kara listede yer alan ve borcunu ödemeyen kişilerin tekrar kredi çekebilme şansı neredeyse imkansız. Yasal takip başladığında bilinmesi gereken bankaların kredi vermeyeceği. Bu neden öncelik borcun kapatılması olmalıdır. 

Yasal Takip nasıl kalkar?

Eğer borç artık 180 gün boyunca ödenmediyse ve yasal takip süreci başladıysa artık kara listeye alınmış demektir. Yani yapılandırma talebi söz konusu değildir.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ndaki sicil kaydının temizlenmesi için öncelikle borcun kapatılması ve ardından 5 yıl geçmesi gereklidir. 

tarafından tutulan sicil kaydının silinmesi borcun ödenmesi ve 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

180 gün takip süresi ne zaman bitiyor?

BDDK, kredilerin takibe düşme süresini 180 güne yükselten uygulamanın 30 Eylül tarihinde sona ereceğini açıkladı.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.