En Yakın Finansçınız

Yatırım fonu nedir , yatırım fonu ne kadar kazandırır ?

1 6

Yatırım fonu nedir ve yatırım fonu ne kadar kazandırır sorularını birikim yapmak isteyenler için cevaplandıracağız. Yatırım fonuna kısaca toplanan paraların portföylerce yönetilmesi işlemidir. Yatırım fonunda, yatırıma katkı sağlayan herkes katılma payını alır ve fonların yönettiği portföylere ortak olur.

Katılma payı ise kişilerin fonun ne kadarına ortak olduklarını gösteren değerdir. Portföy terimini de kuruluşların ya da bir kimsenin tüm varlığına verilen isimdir diye tanımlayabiliriz.

Yatırım Fonları; hisse senedi, hazine bonosu, devlet tahvili gibi işlem yapılabilen ya da altın, yabancı menkul kıymet, vadeli işlem sözleşmeleri gibi yatırım araçlarını kullanarak ve portföyün çeşitlendirilmesi ile yönetilirler.

Yatırım Fonu Tipleri: A tipi ve B tipi Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonları risk ve getirilerine göre iki farklı fon tipine ayrılır. Bu fonları detaylı açıklayalım.

A tipi Yatırım Fonu: 

A tipi fonu genel olarak hisse senetlerinin olduğu yatırım fonudur. Bu fonlardaki zorunluluk hisse senetlerinin en az %25’i şirketlere ait olmasıdır.

Hisse senetlerinin fazla risk değeri taşımasında dolayı a tipi yatırım fonları da risk taşımaktadır. Fakat  A tipi yatırım fonlarının kârı yüksektir. Uzun vadede kazanmak isteyen yatırımcılar Bu fon ile ilgilenmezler.

A tipi Fon Çeşitleri 

 • A tipi Hisse Fon:  %51’ini hisse senetlerinin oluşturduğu bu fonlar risk oranı en yüksek olan yatırım fonudur.  Tabi ki kâr marjı en yüksek olan türdür.
 • A tipi Karma Fon: En az iki sermaye piyasası aracını bulunması gerektiği bu yatırım fonu türünde her bir piyasa aracından %20 fon bulundurma zorunluluğu vardır. Yatırım araçları olarak kullanılanlar; hisse senedi getirili gayrimenkul kıymet, değerli maden ve dövizdir.
 • A tipi Değişken fon: Yatırım araçlarında kısıtlama olmayan portföy içeriğinden bağımsız olarak kurulan A tipi yatırım fonudur. Hisse senedi  ve hazine bonosu kullanılmaktadır.
 • A tipi Sektör fonu: Sektörün ön planda olduğu bu tip yatırım fonlarında portföylerin en az %51’ini o sektörde olmalıdır.
İlginizi çekebilir  POMEM Sınav Giriş Yeri Sorgulama. Pa.edu.tr 27. Dönem Sınavı Ne Zaman
Fon alırken nelere dikkat edilmeli
Fon alırken nelere dikkat edilmeli

B Tipi Yatırım Fonu Nedir?

B tipi yatırım fonuna likit fon da denilmektedir. Risk oranı düşük olduğundan getirisi de düşüktür. B tipi yatırım fonları genellikle vadesine 6 aydan az kalmış faiz getirisine sahiptir.

B tipi yatırım fonu piyasadaki dengesizliği karşı korunaklıdır. Bu fonlar portföyünde genelde hazinenin ihraç ettiği kamu tahvil ve bonoları özel sektörün borçlanma araçlarını kullanmaktadır.

Tavsiye edilen makale : Hisse Senedi Nedir, Nasıl alınır ?

B tipi Fon Çeşitleri:

 • B tipi likit fon: Kısa vadeli bir yatırım fonudur. Vadesine 3 aydan az kalmış repo ve ters repodan oluşur. Portföy bono ve tahvil değildir. Anlık olarak alım satım yapılabilen ve riskin en az olduğu yatırım fonlarıdır.
 • B Tipi uzun ve orta vadeli borçlanma araçları yatırım fonu: Orta ve uzun vadeli en az %80’i kamu ve ya özel sektörün borçlarından faiz getirisi elde edilir. Bu şekilde yatırım yapılan türdür.
 • B tipi Eurobond Borçlanma araçları yatırım fonu: Hazinenin ihraç ettiği dış borçlanma ve özel firmaların ihraç ettiği döviz borçlanma araçlarına yatırım yapılan fonlardır.
 • B tipi Uzun Vadeli Yatırım fonu:  Vadesi 730 günden fazla olan bu fon türü %80 kamu ve özel sektör borçlanma araçlarına yatırım yapılır.

Bazı durumlarda a tipi yatırım fonu vergiye tabi olması söz konusudur. Sağlanan kârlar %10 stopaj vergisine tabidir. Ancak 1 yılın üzerinde elde tutulan ve asgari %51 hisse senedi içeren A tipi fonları stopaj vergisine tabi değildir. Portföy içerisinde %75 ve ya daha fazla hisse senedi varsa stopaj vergisinden muhaftır.

Fonun sahip olduğu portföylerde değerlerin artması beklenebilir. Bunun yanında değeri artan bir menkul kıymetin satılması ile sermaye kazancının elde edilmesi sağlanabilmektedir. Bazen de beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Fondaki portföyler, faiz veya kar payı elde edebilmektedir. Kazanılan kar ise portföy değerine yansıtılır.

İlginizi çekebilir  Pulsepad coin nedir, hangi borsada geleceği ve fiyat tahmini

Fondaki portföylerde yer alan menkul kıymetin değeri artmasına rağmen satış gerçekleşmeyebilir. Bu durumda bile katılma paylarının değerleri artar.

Fon alırken nelere dikkat edilmeli
Fon alırken nelere dikkat edilmeli
Yatırım fonu ile kazanç elde etmek üç şekilde gerçekleşir. Fonun sahip olduğu portföylerin değeri artma ile. Böylece değeri artan menkul kıymet satıldığında sermaye kazancı sağlanır  Elde edilen kâr ya da zarar fon portföy değerine yansıtılmaktadır. Fonun sahip olduğu portföyler, faiz ya da kâr payı getirisi sağlayabilirler. 
Özet bir tanım olarak yatırım fonu nedir sorusuna: Bir kurumu finanse etmek, ya da belli bir işin yürümesini sağlamak için, gerektiği zaman harcanmak üzere ayrılan paradır diyebiliriz. 
 • Amacını tam olarak belirlemek gerekir. Gelir artırmak mı  para biriktirmek mi yoksa düzenli harcamalara  destek olmak mı ? Bu amaçlara doğrultusundan hareket etmek gerekir. Getirinin hedef koyulan vadede ihtiyacı karşılayabilmesi düşünülmelidir.
 • Yatırım amacına göre ne kadar risk alınabilir bunu ölçmek önemlidir. Yatırım yapılacak fonun taşıdığı her türlü riski öğrenilmeli, bunların gerçekleşme ihtimaline karşı tedbir alınmalı.
 • Yatırım fonu hakkındaki tüm bilgileri öğrenmek gerekir. Bu bilgiler fonun sahibi kurumdan öğrenilebilir.
 • Tüm yatırım fonlarında bir hareket sınırı belirlemek gerekir. Ani karar vermek yanlış hareket etmeye sebep olabileceğinden  B planı yapmak  en azından zarardan kar etmeyi sağlayabilir.
 • Alım satım kanallarının internetten ve telefon ile işlem yapma özelliği olmasına  dikkat edilmeli.
 • Getirileri sürekli kontrol etmek piyasa getirisi ile karşılaştırmak geleceğe yönelik plan yapmada fikir sağlayabilir.
Fonun portföyündeki varlıkların borsalarda oluşan fiyatları üzerinden hesaplanan portföy değerine fonun alacakları ilave edilir, borçları düşülür, Böylece bulunan fon toplam değeri, toplam katılma payı sayısına bölünerek fonun fiyatı hesaplanır.

.
Fon fiyatı hesaplanırken portföydeki varlıkların değerine fonun alacakları eklenir, borçlar düşülür. Ortaya çıkan fon toplam değeri toplam katılma payına bölünür ve fon fiyatı ortaya çıkar.

İlginizi çekebilir  Borsada Arbitraj Nedir , Arbitraj Nasıl Yapılır ?

Araştırma Raporları kategorimizdeki yazıları okumak için tıklayın. 

1 yorum
 1. […] hesaplama nasıl yapılır? Likit fonlar, menkul kıymetlere kısa sürede yatırım yapan bir yatırım fonu türüdür. Kaybetme riski olmayan ancak getirisi düşük ve her an satılabilen bir fondur. Likit […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.