En Yakın Finansçınız

Yedek Astsubay Maaşı 2022 şartları görevleri ve tüm detaylar

0 12

Yedek astsubay maaşı başta olmak üzere bu anlamlı meslek hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızda. Yedek astsubay olma şartlarından görevlerine kadar tüm detayları sizler için bir araya getirdik. Yazımızın sonunda ise askerlik hizmetini Yedek Astsubay olarak tamamlayan bir bilgi ve tecrübelerini anlattığı videoyu paylaştık. Mutlaka izlemelisiniz.

Yedek astsubay olmak isteyen gençlerin çok merak ettiği konuların başında Yedek Astsubay maaşı konusudur. Yedek astsubay maaşı 8.500 liradan başlar ve görevin ilk günü peşinen ödenir. Bu nedenle Yedek Astsubay maaşı çift mi sorusunun cevabı da maaşlarını peşin aldıkları için evet oluyor. Yedek Astsubay rütbesi Astsubaylığın ilk kademesi olan ast çavuş olmaktadır. Görev süreleri 12 aydır ve bu süre zarfında bir kademe rütbe yükselişi olmaktadır.

Yedek Astsubay Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

İlk maaşlarını çift olarak alan yedek ast subaylar 8.500 lira civarında maaş almaktalar. 12 ayda da 102 bin lira toplam alacakları tutardır. Bu maaşlar enflasyona göre güncellenebilir. Bu statüdeki askerler de memur olarak; kışlada belli saatlerde görevler alırlar ancak kendilerine verilen görevler kritik görevler olmayabilir. Başka bir ifade ile askerlik deneyimleri daha rahat geçer.

Yedek Astsubay Görevleri Nelerdir?

Askerliğinin tecilini bozarken; asker adayının formu doldurma esnasında askerliğini yedek astsubay olarak yapmak istediğini belirtmesi kuraya katılabilmesi için gereklidir. Ayrıca Meslek yüksek okul mezunu (2 yıllık ön lisans mezunu) olma şartı aranmaktadır. Yedek astsubaylar, kışlada er ve erbaşların (çavuş, onbaşı ve erler) yönetimini üstlenirler. Kışlada açık olan görevlere göre yerleştirilirler. Örneğin MYO elektrik bölümü ya da MYO makine bölümü mezunu bir genç; askere alındığında büyük ihtimalle kademe adı verilen lojistik birimlerde görev alır. Tıbbi lab. mezunu bir asker adayı da sağlık ile ilgili birimde görev alabilir. İhtiyaç doğrultusunda istihdam edilmektedirler.

İlginizi çekebilir  Yüzbaşı maaşı ne kadar, yüzbaşı olma şartları, görevleri nelerdir?

Yedek Astsubay Başvuru Şartları nelerdir?

T.C Vatandaşı olmak, genel sağlık konusunda aranan şartlara uygun olmak, en az 2 yıllık MYO mezunu olmak, ya da 4 yıllık fakülte mezunu olmak, MYO mezunları için 26 yaşından küçük olmak Lisans mezunu ise 28 yaşından gün almamış olmak gerekiyor. Aranan şartlar arasında kilo-boy detayları askerlik şubelerinden öğrenilebilir. Bu adaylar, form doldurup kuraya katılma hakkı kazanırlar. Böylece kurada adı çıkanlara SMS yollanarak, askerde yedek astsubay olabilecekleri haber verilir.

Yedek Astsubay Rütbesi Nedir?

Askerde uzun dönemde teğmen ile geçici bir süre askerlik yapan lisans mezunu as teğmen arasındaki ilişki; astsubay çavuş ile yedek astsubay ast çavuş arasındaki ilişkiye benzerdir. Teğmen tüm hayatı boyunca kademe kademe ilerlerken; as teğmen belli bir süre askerlik görevini yapıp teskeresini almaktadır. Aynı şekilde yedek astsubay ast çavuş da 1 yıl boyunca askerliğini bu rütbe ile yapar ve bitirir. Doğuda görev alan yedek astsubay ast çavuş maaşları daha yüksek olmaktadır.

Yedek Astsubay Maaşı 2022 şartları görevleri
Yedek Astsubay Maaşı 2022 şartları görevleri

Yedek Astsubay Olarak Askerde Kalma Şartları Nelerdir?

Kura sonucunda yedek astsubay ast çavuş olarak askerliğini yapacak olanlar, 1 yıllık görevlerinde başarılı olma durumuna göre, askerde kalmayı seçebilirler. Bunun için kendilerine başvuru yapma şansı tanınmaktadır. Askerlik görevini yapmakta iken öne  çıkmış ve komutanlarından övgü almış olanların, askerde kalma şansı daha yüksek olabilir. Talepleri kabul edilirse, astsubay çavuş rütbesi ile göreve başlarlar.  Bu şans 2019 yılında hem ön lisans mezunlarına hem de 4 yıllık fakülte mezunlarına tanınmıştır.

Bir memur olarak görev almak, ayda 8.500 lira maaş alarak kışlada belli saatlerde çalışıp, kışla dışında yaşam imkanlarına sahip olmak, askerliğini henüz yapmamış ve yapacak olanlar için büyük bir şans olarak görülebilir.  Askerlik görevi devam ederken; verilen her görevi eksiksiz olarak yerine getiren yedek astsubayların askerde kalma şansı da vardır. Yedek astsubay ast çavuş olarak askerliğini yapabilmek için 4 yıllık fakülte mezunları da başvuruda bulunabilirler. Genelde 4 yıllık lisans mezunları ya kısa dönem yaparlar ya da Asteğmen olarak yani Yedek Subay olarak görevlerini yaparlar.

İlginizi çekebilir  Yüzbaşı maaşı ne kadar, yüzbaşı olma şartları, görevleri nelerdir?

Askerde Rütbeler

Askerde er ve erbaş olarak adlandırılan on başı ve çavuşlardan sonra uzman on başı uzman çavuş gibi rütbeler bulunmaktadır. Bunların üzerinde de Ast subaylar ve üst kademede subaylar yer alır. Subaylar asteğmen, teğmen, üst teğmen, yüzbaşı, kıdemli yüz başı, binbaşı, kıdemli bin başı, yarbay, kurmay yarbay, albay, kurmay albay ve tugay komutanı olarak tuğgeneral, tümen komutanı olarak tüm general ve kolordu komutanı olarak korgeneralden sonra ordu komutanı olarak Orgeneral rütbesi gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.