Yeni Korona Aşısı Tescillendi. Tek Dozda Yüzde 80 Etkili Oldu

Yeni Korona Aşısı Tescillendi. Tek Dozda Yüzde 80 Etkili Oldu

0 39

Dünyanın yakından beklediği haber Rusya’dan geldi. Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu tarafından yapılan açıklamada Rus aşısı Sputnik V’nin bileşenlerinden oluşan Sputnik Light aşısı tescillendi.

Kurum bilgilendirmesinde, “Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaleya Araştırma Merkezi ve RDIF, Sputnik Light koronavirüs aşısının tescillendiğini duyurur. Aşının etkinlik düzeyi, immunizasyondan 28 gün sonra yüzde 79.4 oldu. Yaklaşık yüzde 80 kadar olan etkinlik oranı, iki doz olarak uygulanması gereken birçok aşının etkinlik düzeyinden daha yüksek.” ifadelerine yer verdi.

Hücresel Bağışıklık Oluşturuyor

Aşı olmak isteyen vatandaşların sürekli araştırma yaptığı ve hangi aşı dahi sorularına yanıt bu kez Sputnik Light aşısı eklendi. Anlaşmaların sağlanması durumunda Türkiye’yede aşının gelmesi bekleniyor.

RDIF’ten ayrıca Sputnik V ile aşılanan gönüllülerin tamamında, uygulamadan sonra onuncu günde virüsün S proteinine karşı hücresel bağışıklığın geliştiği bilgisi verildi.

Sputnik’te yer alan bilgiye göre, açıklamada, etkinlik düzeyiyle ilgili hesaplamanın ülkedeki toplu aşılama süreci kapsamında 5 Aralık 2020- 15 Nisan 2021 döneminde tek doz aşı vurulan ve herhangi bir nedenden ikinci dozun uygulanmadığı Rusya vatandaşlarının verileri üzerinden yapıldığı belirtildi.

Başka Aşılarla Kombine Edilebilir

Gamaleya Araştırma Merkezi’nin Başkanı Aleksandr Gintsburg, Sputnik Light aşısının ilk aşılama için de, tekrar aşılama için de, başka aşılarla kombine edilerek etkinlik düzeyinin artırılması için de iyi bir araç olduğunu ifade etti.

Gintsburg, Sputnik Light aşısının nüfusun daha büyük bir kısmında bağışıklık oluşturulması sayesinde virüsün yayılmasını önleyeceğini, ayrıca hastalığı geçirenlerde yüksek bağışıklığın desteklenmesini sağlayacağını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.